Ми в ЗМІ. Як створити ідеальний заголовок: фахівці розкривають секрети

Засновник “Гетьман медіаконсалтинг” Дмитро Єгоров поділився з онлайн-ресурсом Фрілансер UA порадами, як створити справді хороший, а краще — ідеальний заголовок.

Заголовок дуже важливий у статті, але в багатьох хороших журналістів і копірайтерів буває таке, що сильні тексти виходять під абсолютно програшними заголовками.

На наше прохання фахівці розкривають свої секрети: як створити справді хороший, а краще — ідеальний заголовок.

Дмитро Єгоров, директор “Гетьман медіаконсалтинг”:

У багатьох медіа, і зокрема тих, якими керував і керую я, діє правило, що автор в будь-якому разі має дати статтю з заголовком, але все ж редактор затверджує, змінює, переписує заголовок. Для цього є багато причин, зокрема більший досвід редактора, бачення ним “повної картини”, “незамилене око” тощо. Це до того, що слабкий порівняно з текстом заголовок — це штатна і несмертельна ситуація.

Але, безумовно, навичку написання заголовків треба “прокачувати”. Короткі поради, які можуть допомогти в цьому:

 1. Орієнтуватися на стиль заголовків, які вже використовуються там, де публікуватиметься текст, і на “технічні” вимоги до заголовків. Десь на першому місці стоїть SEO, а десь цим нехтують заради краси заголовків; у деяких медіа схвалюють високохудожні заголовки, в інших — максимально прості.
 2. Аналізувати і на початку копіювати стиль вдалих заголовків інших авторів: зазвичай їхні прийоми насправді доволі прості.
 3. Розумітися — хоча б поверхово — на трендах і класиці масової культури: часто вдалі заголовки використовують широко відомі цитати, назви художніх творів, меми тощо. Пробувати цікаво та оригінально “обігрувати” такі фрази та словосполучення. Фільму “Одинадцять друзів Оушена” майже 20 років, але заголовок “16 друзів Закерберга” я бачив місяць тому — і це нормально працює.
 4. Цитувати співрозмовника, якщо такий є у тексті. Людина, яка дала коментар або інтерв’ю, як правило, вільніша в своїх висловлюваннях, ніж інтерв’юер, тобто її висловлювання можуть бути більш відвертими, емоційними, конкретними, ніж будь-який штучно вигаданий заголовок.
 5. Використовувати в заголовку парадоксальні поєднання слів або цифри та відсотки, вказувати на користь для читача, інтригувати — це “універсальні” поради, які, звичайно, підійдуть далеко не всюди, проте й нехтувати ними не варто.

Віталій Голубєв, журналіст, медіатренер, секретар НСЖУ:

Мої 6 способів підібрати вдалий заголовок до статті:

 1. Виписати ключові слова тексту (за аналогією з хештегами в соцмережах) і спробувати поєднати їх дієсловом, щоб додати “картинці” руху, динаміки, життя.
 2. Вибрати вдалу цитату з тексту й винести в заголовок, а в підзаголовку розшифрувати, про що йдеться у статті.
 3. Швидко перечитати текст і спитати себе: про що стаття? Записати отримані варіанти й допрацювати їх.
 4. “Підмет – присудок – обставина”: виписати їх із тексту за принципом: “Хто робить? Що робить? Як, коли, за яких обставин робить?”
 5. Подумайте, як інформацію зі статті шукатимуть у Гуглі й спробуйте уподібнити заголовок до ймовірного пошукового запиту. Можна ще й перевірити, як саме найчастіше формулюють пошукові запити з цієї теми та врахувати.
 6. Якщо інформація з тексту підлягає структуруванню – структуруйте її списком, а в заголовок винесіть числівник із поясненням: “Х способів зробити те-то”, “Y порад для складання резюме” тощо. Вдалим варіантом може бути некругле й непарне число: не 10 пунктів, а 9 чи 11, приміром. Головне — щоб інформація в тексті відповідала заголовку. Власне, це й всіх варіантів стосується.

Ксенія Резникова, PR-фахівець (PRNEWS.IO):

Ось кілька прийомів, які використовує команда контент-маркетингової платформи PRNEWS.IO під час підготовки своїх матеріалів. Ці рекомендації універсальні, і підходять для текстів будь-якого формату: від постів для соцмереж і коротких новин до профільних статей, блогів, інтерв’ю.

 1. Заголовок має складатися максимум з 9-10 слів. Працюємо над ним за принципом: менше слів – більше справи! Тобто він має бути лаконічним, але водночас містити в собі динаміку та емоції.
 2. Використовуйте в своєму заголовку дужки, тире або двокрапку. Наприклад: “Яким сайтам довіряють українці: топ-10 новинних медіа за 2019 рік”.
 3. Добре працюють запитальні заголовки, адже вони викликають у читача цікавість та бажання прочитати новину повністю (пам’ятаємо, що лише заголовки читають 8 із 10 людей, і тільки двоє клацають на посилання, щоб читати далі). Наприклад: “Як ефективно просувати свій бізнес онлайн під час карантину?”
 4. Варто додавати числа в заголовок. Така конкретика до вподоби читачам і допомагає чіткіше зрозуміти, про що йдеться в матеріалі і збільшує імовірність того, що його прочитають. Приклад 1: “55 сайтів для заробітку в інтернеті, які платять гроші”. Приклад 2: “Кількість інтернет-користувачів в Україні зросла на 2,5 млн – Держстат”
 5. До кожного матеріалу добирайте 3-4 варіанти заголовка. Завдяки цьому зможете вибрати найкращий з них або на базі них створити свій ідеальний заголовок. Також вартий уваги елемент тренування творчих здібностей і фантазії – чим більше заголовків ви будете генерувати, тим кращими вони ставатимуть.

 

Позначки:, , , ,